Pakottavan kontrollin kriminalisoinnilla voitaisiin puuttua hengelliseen väkivaltaan

Kirjoitus on julkaistu alun perin Helsingin Sanomien mielipideosastolla 7.4.2024.

Järjestöjen edustajat vaativat mielipidekirjoituksessaan (HS 2.4.2024) pakottavan kontrollin säätämistä rangaistavaksi. Pakottavaa kontrollointia tapahtuu parisuhteissa ja yhteisöissä, esimerkiksi suvuissa, perheissä ja uskonyhteisöissä. Kontrollin seuraukset voivat olla hyvin vakavia. Se voi johtaa jatkuvaan pelkotilaan, jossa uhri odottaa joutuvansa erilaisen väkivallan kohteeksi.

Yksi väkivallan muoto on sosiaalinen eristäminen. Pelko yhteyden menettämisestä perheeseen, sukuun ja ystäviin on todellista joissakin uskonyhteisöissä. Kyseessä on vakava väkivallan muoto, joka voi johtaa henkisen ja fyysisen terveyden menettämiseen, itsetuhoisuuteen ja itsemurhaan.

Tällaista väkivaltaa ei kuitenkaan ole selkeästi kriminalisoitu edes silloin, kun sosiaalinen eristäminen on hyvin systemaattista tai kun se kohdistuu alaikäisiin. Haavoittuvassa asemassa olevat uhrit eivät osaa hakea oikeutta itselleen. Tapaukset eivät etene oikeusjärjestelmässä. Poliisi ei tutki asiaa, tai jos tutkisi, syyttäjä ei keksi mikä rikosnimike tilanteeseen sopisi. Näin ollen oikeuskäytäntöä ei ole ja väkivalta saa jatkua. Väkivallan lopettaminen vaatisi uutta ja tarkasti harkittua lainsäädäntöä.

Joni Valkila
toiminnanjohtaja, Uskontojen uhrien tuki